Prawo jazdy 2013

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy w 2012 będzie zdawało się na nowych zasadach.

Od 19 stycznia 2013 wchodzą w życie nowe egzaminy na prawo jazdy.

Prawo jazdy testy 2012

Aktualne testy na prawo jazdy, obowiązujące od roku 2011.

W styczniu 2011 weszła w życie nowa baza pytań na wszystkie kategorie prawa jazdy.

Wybór szkoły nauki jazdy

Jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy? Czy cena ma coś wspólnego z jakością?.

Wybór odpowiedniej szkoły nie jest łatwy, ponieważ istnieje ich całe mnóstwo. Powstają jak grzyby po deszczu i można je spotkać nawet w niewielkich miejscowościach

Stres przed egzaminem na prawo jazdy

Czy da się opanować stres przed egzaminem i jaki ma on wpływ na jego przebieg.

Stres pojawia się najczęściej w sytuacji, w której znajdujemy się po raz pierwszy i nie wiemy jak się wobec niej ustosunkować. Jest to normalne zjawisko towarzyszące człowiekowi podczas wielu różnorakich sytuacji.

Dozwolone prędkości


Dozwolone maksymalne prędkości na polskich drogach zostały od początku 2011 roku nieco zmienione, dlatego warto odświeżyć swoją wiedzę na ten temat. Ograniczenia prędkości dzielą się ze względu na rodzaj drogi, po jakiej porusza się kierowca, oraz na pojazd, którym kieruje. Rozpocznijmy od pierwszej grupy, do której należą samochody osobowe, motocykle oraz samochody ciężarowe do 3,5 ton. Dla tych pojazdów dozwolone prędkości przedstawiają się w następujący sposób. Najmniejsza prędkość, bo zaledwie 20 km/h obowiązuje na terenie strefy zamieszkania. Kolejno mamy obszar zabudowany, gdzie ograniczenie prędkości wynosi 50 km/h w godzinach od 5 - tej do 23 - ej, oraz 60 km/h w godzinach od 23 - ej do 5 - tej. Poza obszarem zabudowanym dozwolone prędkości ulegają zwiększeniu i na drodze jedno jezdniowej jest to 90 km/h, natomiast na drodze dwu jezdniowej 100 km/h. Również 100 km/h obowiązuje poruszających się po drodze ekspresowej jedno jezdniowej, natomiast na dwu jezdniowej jest to już 120 km/h. Ostatnim rodzajem dróg jest autostrada, na której maksymalna dozwolona prędkość jest najwyższa, wynosi bowiem 140 km/h. Tak wygląda sprawa ograniczeń, jeśli chodzi o pierwszy przedział pojazdów. W przypadku samochodów ciężarowych powyżej 3,5 ton oraz zespołów pojazdów dozwolone prędkości są nieco inne. Poruszanie się po terenie strefy zamieszkania ograniczono również do prędkości 20 km/h. Natomiast, jeśli chodzi o obszar zabudowany to wymienione wyżej pojazdy otrzymują dozwoloną prędkość w wysokości 30 km/h, niezależnie od pory dnia. Poruszanie się po pozostałych drogach jest możliwe z maksymalną prędkością wynoszącą 60 km/h.


POBIERZ TESTY NA PRAWO JAZDY 2014 kat. B wg nowych zasad po 19 stycznia 2013:

POBIERZ NOWE TESTY 2014 kat. B [70.4 MB]

zgodne z zasadami egzaminowania obowiązującymi od 19 stycznia 2013.


POBIERZ BARDZO DOBRE PROGRAMY TESTY NA PRAWO JAZDY 2012: (wciąż cenne źródło przygotowujące do egzaminu!!!)

   

   

programy są aktualne na 2012.W programach znajdziesz wszystko co konieczne, aby świetnie zdać egzamin na prawo jazdy!